Skoči na glavno vsebino

ŠOLSKO TEKMOVANJE V RECITIRANJU ŠTEVILA PI

Ljudje se glede najbolj učinkovitega načina učenja dojemamo kot vidni, slušni, morda celo gibalni učni tip. Naši možgani so evolucijsko prilagojeni, da si veliko bolje zapomnimo kraje, poti in vizualne podobe kot suhoparne podatke, na primer števila. Učenci OŠ Ketteja in Murna pa so si postavili prav ta izziv – učenje suhoparnih decimalk števila pi.

V petek, 14.marca, ki bi ga Američani zapisali v svojem formatu kot 3/14, smo praznovali svetovni dan števila pi. Število, ki bi ga lahko izmerili na krožnici velikosti enega metra, če bi se nam dalo meriti dolžino te krožnice. Naša meritev dolžine krožnice bi znašala približno 3,141 metra, če bi premer krožnice meril točno 1 meter. Če bi merili še natančneje, bi dobili rezultat 3,141592 metra, kar je prvih 6 decimalk števila pi. No, naši učenci pa so na pamet znali našteti več kot 30 decimalk, najboljši pa celo več kot 300 decimalk.

Na prvem šolskem tekmovanju v recitiranju števila pi smo se ob 13:00 zbrali pred odrom v drugem nadstropju. Vse sodelujoče je bilo ves čas zelo strah nastopanja pred vsemi zbranimi, še posebej ko so izvedeli, da bodo decimalke števila pi naštevali v mikrofon. Recitiranje števila pi so otvorili petošolci, ki so bili od vseh generacij od 5. do 9.razreda najbolj zagreti za izziv pomnjenja številk. Petošolcev je bilo namreč več kot polovica vseh tekmovalcev (17/30). Že prvih nekaj tekmovalcev je povedalo več kot 40 decimalk, med njimi je najbolj izstopal učenec 5c razreda, Svit Poženel, ki jih je naštel okroglih 80 decimalk! Njegov rekord je zdržal vse do zadnje tretjine tekmovalcev, ko je mejo prvih 100 decimalk prvič na tekmovanju presegla učenka 7.b razreda, Reya Skerbinec. S 115 decimalkami je postavila nov rekord šole, ki ga je trajal le nekaj minut. Ta rekord je kmalu prevzel učenec 5.a razreda, Maks Kenda, ki je prvi presegel prag 200 decimalk – naštel jih je 239! Tukaj velja omeniti še predstavnika 5.a razreda, to je Jon Stegel Turk, ki je tudi nameraval preseči mejo 200 decimalk, vendar se je po 107 decimalkah zmotil in ostal pri tem rezultatu.

Nekaj ur pred tem se je na enakem tekmovanju na Fakulteti za matematiko in fiziko podobno pripetilo nekdanjemu slovenskemu rekorderju v recitiranju števila pi, Niku Škrlecu. Že pred leti je znal našteti 3141 decimalk, letos pa se je zmotil že na samem začetku in tekmovanje zaključil brez zavidljivega rezultata.

Vsem tekmovalcem je vzelo sapo, ko je učenka 8.a razreda, Kristina Petkovšek, prva od tekmovalcev prešla mejo 300 decimalk in s 313 decimalkami prevzela rekord šole. Le 1 decimalka ji je zmanjkala do 314 (kar bi bile prve tri števke števila pi ). Še bolj pa nas je navdušil učenec 6.a razreda, Tian Milović, ki jih je zelo tekoče in samozavestno govoril vse do 350. decimalke. Tianov rekord, 350 decimalk, je zdržal do konca tekmovanja, kljub temu da je za njim nastopil še njegov mlajši brat iz 3.a razreda, Alek Milović, ki je bil pripravljen za oster boj. Alek se je zmotil po 270 decimalkah, je imel pa še veliko pravilnih decimalk na zalogi. Tekmovanje smo zaključili s tremi tekmovalci, ki so sprva prišli le kot gledalci, nato pa se spontano odločili sodelovati. Vsi trije so jih kar tako mimogrede iz rokava stresli okrog 100.

Skoraj vsi tekmovalci so domov odnesli nagrade, povezane s številom pi. Glavna nagrada je bila 𝜋kado, ostale pa recimo: 𝜋nk ponk žogice, 𝜋sana pisala, 𝜋ščalke, 𝜋skajoča palica, s𝜋rograf in ostale zanimive malenkosti.

Aktualni rekord OŠ Ketteja in Murna v recitiranju decimalk števila pi je torej v lasti Tiana Milovića iz 6.a razreda, to je 350 decimalk. Letos je bil na Fakulteti za matematiko in fiziko dosežen rezultat 5.111 decimalk, aktualni slovenski rekord pa od leta 2021 znaša 10.123 decimalk. Glede na to, da smo tekmovanje na naši šoli organizirali tik pred zdajci in da so učenci kljub temu dosegli tako lepe rezultate, komaj čakamo, kaj nam bo prineslo naslednje tekmovanje!

Morda vam bo všeč tudi...

Orodna vrstica za dostopnost